ghd fladjern jordan sko moncler jakke herre belstaff jacket nike air max 95 nike huarache adidas superstar adidas sko nike air max dame christian louboutin sko ray ban solbriller woolrich jakke louboutin sko canada goose tilbud louis vuitton taske parajumpers jakke louis vuitton pung barbour jakke ugg støvler moncler jakke

KAHVE HAKKINDA

Kahve ilk olarak MS.1000’li yıllarda Etiyopya’da keşfedildiği sanılmaktadır. O günden günümüze beğenilerek tüketilmiş ve dünyada ticareti en fazla yapılan ürünlerin ikincisi konumundadır.

Kahve tamamen doğal bir ürün olup bir çeşit meyvedir. Toplanır, kabuklarından ayrılır, yıkanır, kurutulur ve kavrularak içime hazır hale gelir.

Dünyada her yıl yaklaşık 810 milyar fincan kahve tüketildiği hesaplanmaktadır. İtalya’da ise günde 42 milyon fincan Espresso tüketilir.

Kahvenin 60'dan fazla çeşidi olmakla beraber, işlenip içilebilen en popüler iki cinsi vardır. Bunlar Arabica ve Robusta. Diğer türler ya çok fazla kafein içerir ya da üretime değecek bir kapasitesi yoktur.

ARABICA :Arabica kahve ağaçları yüksek kesimlerde (deniz seviyesinden 600 mt-2.000 mt) yetişen, mineral bakımından zengin, volkanik topraklarda yetişmektedir. Ağaç senede bir ya da iki sefer ürün verir, özenle bakım isteyen, hastalıklara ve iklim koşullarına dayanıksız narin bir ağaçtır.

Meyveleri çoğu kez el ile tek tek toplanmakta, çekirdekleri ise yine el ile renk ve büyüklüklerine göre ayıklanmaktadır. Bu iş uzun, yorucu ve maliyetlidir.

Arabica çekirdekleri, tek başına kavrulup içilebilen, oldukça zengin aromalı, kafeini az ve asiditesi dengeli, hoş kokulu bir kahvedir. Tüm bu sebeplerden dolayı makbul ve kıymetlidir.

Daha çok Güney Amerika, Afrika ve bazı Asya ülkelerinde yetişmektedir. 10’dan fazla alt cinsleri olan Arabica çekirdeklerinin her bir çeşidi kendine has karakter, tat ve aromalar barındırır. Dünyada kahve üretiminin 3’te 2’sini karşılar.

ROBUSTA : Robusta kahve ağaçları daha düşük rakımlarda yetişen (deniz seviyesinin 200 mt- 600 mt yüksekliğinde) bir kahve ağacıdır. Ağaç senede üç hatta dört sefer mahsul verir. Ağaç başına düşen mahsul miktarı Arabica’ya nazaran daha fazladır. Ağaç çok bakım istemeyen, iklim koşullarına ve hastalıklara dayanıklı bir yapıya sahiptir. Meyveleri dalından elle topluca ya da makinelerle toplandığı için daha zahmetsizdir.

Robusta çekirdekleri tek başına kavrulup içilmesi neredeyse imkânsızdır. Aroma bakımından çok zengin olmayan bu kahve, sert ve odunsu, buruk bir tada sahip olduğu gibi asiditesi ve kafeini daha yüksektir. Arabica’ya nispeten 2 kat daha fazla kafein içerir. Tek başına içilemediği için, kendine has özelliklerinden faydalanmak ve dengeli bir harman ortaya çıkarmak için Arabica çekirdek kahvelerine karıştırılır. Arabica’dan daha ucuz olduğu için bazı kahve üreticileri yüksek miktarda Robusta kullanarak maliyeti düşürüp, elde ettikleri düşük kahve fiyat ile pazarda yer bulmaya çalışırlar.

Önemli Not !!!

Espresso’nun üzerinde ki krema espressonun doğrumu yanlış mı hazırlandığına dair nasıl ipuçları veriyorsa, kahve harmanının kalitesi ve içeriği hakkında da ipuçları vermektedir.

Arabica kahve çekirdekleri yüksek miktarda ve kalın bir krema vermez. Eğer % 100 Arabica ya da yüzdesel anlamda çok fazla arabica kullanılmış bir harman kahve kullanıyorsanız, doğru renkte ve miktarda krema alırsınız fakat çok kalın ve yüksek miktarda olmayacaktır.

Robusta kahve ise harmanın içinde ne kadar fazlalaşırsa krema oranı o denli artacaktır.

Dikkat ! Espresso’nun kremasını belirleyen başkaca önemli unsurları unutmayın… Çekirdeğin nasıl öğütüldüğü (ince & kalın), espressonun nasıl bir fincanda servis edildiği belirleyicidir.

Arabica çekirdekleri, içimi hoş, kokulu, aromatik bir kahve olarak Espresso ve Espresso türevleri (Single, Double, Americano) içeceklerde maksimum lezzeti size vadeder. Fakat sütlü türevler olan Cappuccino ve Latte ürünlerinde ise sütün içinde zayıflar. Süt daha baskın gelerek kahveyi daha az hissetmenize yol açar.

Robusta çekirdekleri ise yoğun miktarda kullanılmışsa, içimi daha sert, odunsu, buruk, acımtırak, ağızda kuruluk yapan, midede yanma ve kazınma yapan bir etki bırakacaktır. Bu tam gövdeli kahve eğer arabica ile dengeli bir harmanda kullanılmışsa, sütlü türevler olan Cappuccino ve Latte’de daha net kahve hissi verecek, sütün yumuşatıcı etkisi altında daha dirençli kalacaktır.

Dengeli bir harman (Arabica-Robusta) çekirdek kahveden elde edilen Espresso sütlü türevler için çok daha iyi sonuçlar verecektir. Bazı kahve uzmanları iyi bir Espresso içinde, kaliteli ve ölçülü olmak kaydı ile bir miktar robustada bulunması gerektiğini savunurlar. İtalya’da en ideal harmanlardan biri % 80 Arabica, % 20 Robusta olarak kabul görür.

ESPRESSO TADIMI

Kahve çekirdekleri henüz çiğken neredeyse hiçbir tada sahip değildir. Ne zaman ki kavrulduğunda, içinde binlerce farklı aroma, tatlar ve yağlar birbiri ile reaksiyona geçer, adeta aroma patlaması yaşanır. Bir kahve çekirdeğinde 1.200 civarında farklı tat ve aroma mevcuttur. İşte bu yüzden çiğ kahveyi kahve yapan ve karakter katan kavurma (roasting) işlemi oldukça önemlidir. “İtalyan Roast” dünyanın en beğenilen ve kabul gören roasting stiline sahiptir.

Dünyada genel olarak espressonun tadını tanımlamak için şu tarif ve benzetme terimleri kullanılır.


• Yumuşak

• Kadifemsi

• Gövdeli

• Yoğun

• Güçlü

• Tatlı

• Aromatik

Bir espressoyu sınıflandırmak için bakılacak üç temel faktör;

- Krema

- Tat

- Aroma

KREMA

Espressodan başka hiçbir kahve demleme metodunda, bu denli bir kremaya rastlanamaz. Bu yüzden Espresso diğer tüm kahve demleme yöntemlerinden özeldir ve bu krema espressonun ilk tanısı açısından önemli ipuçları veriri. Mükemmel bir espressoda krema yeterli kalınlıkta olmalı ( 1 ila 1,5 cm kadar) ve rengi kavrulmuş fındık renginde olmalıdır.

Bir espressoyu sınıflandırmak için bakılacak üç temel faktörKahve kalitesine not vermek için (kahveyi değerlendirmek için) algılarımıza güveniyor olmamız gerekir. Görme, koklama ve tatma. Her anlamda adil bir yargılama olabilmesi için testin doğru bir yordamla yapılması gerekir.

Kahveyi sıcak bir fincanda yapıp akabinde derhal oluşan kremaya bakmamız lazım. Bu test kremanın üç bileşenine göre yapılır: Kıvamı (sertlik ve kalınlık), kremanın kalıcılığı (kaybolması ne kadar zaman alıyor) ve rengi. Homojen renkli bir krema ve mükemmel bir şekilde elde edilmiş tutarlı bir Espresso, tek parça, kalın olmalı ve uzun süre kalabilmelidir.

Bize göre kahvenin kompozisyonunu, renk, kararlı bir krema , aroma ve tat oluşturmaktadır.

Koyu kahverengi krema köpüğü, gri gölgeler, geniş ve ayrık çizgiler harmanda yoğun olarak Robusta kullanıldığını gösterir.

TAT

Bir yudum Espresso alınca, dilimizde ki tat tomurcukları tatlı, asidik ve keskin bir tat tanımlar.

Tatlılığın sebebi fazla kavrulmamış ve yüksek derecede glüsit(karbonhidrat) içeren çekirdeklerdir.

Asidite, çekirdeklerde bulunan, kavrulma süresi boyunca azalan organik asitlerden gelir.

Son olarak keskinlik ise kafein, şeker ve odunsu bileşenlerin kavrulma işlemi süresince geçirdikleri dönüşümden kaynaklanır.

Kahve kalitesine göre değişen bu karakteristiklerin dışında, çekirdekte bulunan ve kuruluğa sebep olan odunsu elementlerden dolayı, pürüzsüz bir his(köşesiz ve gövdeli) veya peklik hissi keşfetmek de mümkün.

AROMA

Yoğunluğu, inceliği, zenginliği ve kahve aromasının sürekliliğini değerlendirmek için, burun kanallarımızdaki algılarımıza güvenmemiz ve boğazımızın arkasında ne olduğunu bilmemiz gerekir.

Kahveyi kokladığınızda, kahvenin üzerinden yayılan sıcak ve nemli buhu size farklı hisler verecektir; bunlar başlıcaları;

Kavrulmuş: Her espressonun baskın karakteri

Çikolatamsı: Farkına varabileceğiniz baskılı ve en çok arzulanan aroma, ve bazen vanilya izine sahip olabilir.

Meyve: Özellikle narenciye gibi farklı meyve esansları çağrıştıran, tipik iyi yıkanmış kahve.

Yerfıstığı: Negatif karakter.

Çiçeksi: Keyifli his, tipik iyi yıkanmış kahve. Ayrıca yer yer aromatik esanslar bulabiliriz.

Çimenli: Yumuşak ve geçici ise taze çimeni andıran hoş bir kokusu vardır, eğer baskınsa keyif kaçırıcı.

Çuval: Bu esans kahvelerin saklandığı ıslak çuvallardan geçer.

Hasır: Kahvenin taşındığı hasır sepetlerden gelen koku, tipik bir hatalı çekirdeğin işareti.

Pis su: Kirli filtrelerden veya kirli kaplardan kaynaklanır.

Dumanlı: Yanlış kavurmadan kaynaklanan negatif karakter.

Kokuşmuş: Bu bize kesilmiş ve uzun süre açıkta bırakılmış etin kokusunu hatırlatır ya da oksidize olmuş tereyağının kokusunu.

Riato (Rio tadı) : Bazı şarapların mantarının kokusuna benzer.

Kötü koku (Çürümüş çiçekler) : Çürümüş çiçek kokusunu hatırlatır ve bunu sebebi vaktinde toplanmamış kahve meyvesinin fermantasyonudur.

ESPRESSO ŞEMASI

Espressonun doğduğu yer olan İtalya’da, iyi bir Espressonun meydana gelmesi için şu şartlar aranır ve İtalyanca “5 M faktörü” olarak adlandırılır.

1. Miscela ( Harman)

2. Mano ( Baristanın Eli)

3. Manutenzione (Bakım)

4. Macinadosatore ( Değirmen/ Doğru Öğütme)

5. Macchina per caffé ( Kahve Makinesi)

Espressoyu formüle etmek gerekirse;

Espresso = 7 gr kahve (doğru öğütülmüş Espresso kahve)/ 90-93 santigrat buharlı sıcak su / 9-11 bar basıncı / 25-30 saniye/ 40-45 cl ölçü.

Bu faktörlerin herhangi biri yanlışsa kahveniz vasat ya da kötü çıkacaktır.

ESPRESSODA OLASI SORUNLAR VE ÇÖZÜM İPUÇLARI

PROBLEM SEBEP ÇÖZÜM
 • Açık renkli krema.
 • Kahve makine gruplarından çok hızlı akıyor.
 • Demleme zamanı 20 sn’ den kısa.
 • Öğütme normalden kalın.
 • Yeterince sıkıştırılmamış.
 • Doz 7 gr’dan az.
 • Basınç ve Sıcaklık 85 C altında.
 • Daha ince öğütün.
 • Yeterince sıkıştırın.
 • Dozu 7 gr’a çıkarın.
 • Basınçları artırın.
 • Koyu renkli krema.
 • Kahve, makine gruplarından çok az,ince hatta damlayarak akıyor.
 • Demlenme zamanı 30 sn. uzun.
 • Normalden ince öğütülmüş
 • Fazla sıkıştırılmış.
 • Doz 7,5 gr’dan fazla.
 • Basınç ve Sıcaklık 95 C den fazla.
 • Daha kalın öğütün.
 • Daha az sıkıştırın.
 • Dozu 7 ila 7,5 gr’a düşürün.
 • Basınçları düşürün.

PROBLEM SEBEP ÇÖZÜM
 • Fincanda kahve tortuları ve kalıntılarına rastlanması.
 • İnce öğütme.
 • Yıpranmış değirmen bıçakları.
 • Öğütmeyi kalınlaştırın.
 • Değirmene bakım yada, bıçak değişimi yapın.

BARİSTA FAKTÖRÜ

İyi bir Espresso için kahve kalitesi ne kadar önemli ise onu yapan kişi yani Barista da o kadar önemlidir.

Barista her zaman mükemmel Espresso ve diğer türevlerini elde etmek için, kullanmakta olduğu kahve ve ekipmanların kontrollerini periyodik olarak yapmalıdır.

• Kahveyi mutlaka serin ve kuru bir yerde saklayın. 1 kg lık kahve ambalajını açtıktan sonra tamamını değirmen haznesine boşaltmak çok yaygın ve yanlış bir harekettir. Çünkü kahve ambalajı açıldıktan sonra hava ile teması başlamış ve her geçen zaman aroma kaybı gerçekleşmektedir. Burada yapılacak en doğru şey, değirmen haznesine maksimum günlük tüketeceğiniz kadar kahve koymak, geri kalan paketi sıkıca kapatıp + 4 derece bir meşrubat ya da sebze dolabında saklamaktır. Böylelikle her zaman daha taze kahve kullanırsınız.

• Daima kahve stoklarınızı kontrol edin.

• Değirmende yapılan bir başka yaygın ve yanlış hareket ise, öğütülen kahvenin bulunduğu hazneyi komple doldurmak, yani ihtiyaçtan fazla kahve öğütmek. Çünkü yukarıda bahsedildiği üzere, kahve ambalajı açılıp hava ile teması başlayınca, aroma kaybı da başlamış olur, bunun üzerine kahve öğütüldüğünde ise daha fazla hava ile temas ettiği için bu aroma kayıpları neredeyse saatlere kadar iner. Burada yapılacak en doğru hareket, öğütücü haznenizi bir ya da birkaç kahvelik porsiyonla doldurmanız, hatta mümkünse gelen kahve siparişi ile birlikte, değirmenin öğütücü butonuna basmanızdır. Böylelikle daima taze kahve kullanmış olursunuz.

• Değirmenin öğütülmüş kahveyi barındıran haznesinde, bir çeşit perdeleme sistemi vardır. Siz değirmenin kulpunu her çevirdiğinizde değirmenin perdeleri kahve kaşığınıza 7 gr kahve atar. Mümkün olduğunca bu ayarları sürekli kontrol edin ve bir hassas terazi yardımı ile perdelerin her seferinde 7 gr kahve atıp atmadığını kontrol edin. Şaşma varsa perde ayarlarını yapın.

• Değirmen bıçakları ortalama 500 kg kahve öğüttükten sonra bakım ya da değişiklik ister. Gerekirse bıçaklarınızı 500 kg den sonra değiştirin.

• Öğütülmüş kahve haznenizi yüksek ısıdan, nemden ve sudan koruyun.

• Kahve makinenizin göstergelerinin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin, makinenizin su kazan ve buhar kazan parametrelerini sürekli takip edin. Unutmayın iyi bir Espresso için basınç ve ısı çok önemlidir.

Kahvenin Muhafazası

Bir kahve paketi açıldığında kahvenin kalitesinde 4 faktör etkili olacaktır.

1. Sıcaklık

2. Işık

3. Oksijen

4. Nem

Açılmamış bir paket Portioli kahve, eğer serin, kuru bir ortamda korunursa 1,5 yıla kadar bir süre taze kalacaktır.

ESPRESSO MAKİNESİ

Mükemmel bir espressonun 5 faktörlerinden birinin de “Makine” olduğunu söylemiştik. Güne başlamadan önce aşağıda ki adımları takip ederek, makinemizi hazır hale getirebiliriz.

GÜNE BAŞLARKEN!

- Basınç sayacının 0.9-1.3 atm (12.8-18.5 psi) arası bir kazan basıncı ölçtüğünü doğrulayın. Alternatif olarak üniteden gelen kafadan akan suyun sıcaklığını bir termometreylede kontrol edebilirsiniz. Suyun sıcaklığı 88-95 C’de olmalıdır.

- Demleme işlemi esnasında pompa basınç göstergesinin 9 atm (128 psi) operasyon basıncı işaret ettiğine (gösterdiğine) emin olun. Bunu portafiltere bir doz kahve koyarak (portafilter dolu iken) test etmelisiniz.

- Kazanda ki su seviyesinin MAX (maksimumu) işaret ettiğine emin olun.

- Demleme sırasında ünite ve portafilter (kaşık) arasında su kaçağını önlemek için contaları gözden geçirin.

- Akıtma kafalarının mükemmel durumda olduğuna emin olmak için kontrol edin. Eğer üstünde birikmiş-yığılmış parçalar yoksa hafif buharla karışık suyun akışı konik biçimde olacaktır. Aksi taktirde akıtma/doldurma kafaları temizlenmeli veya değiştirilmelidir.

- Filtrelerin deliklerinde herhangi artık kahve kalmayıp mükemmel temizlikte bulunmalıdır.

- Filtre potalarını yıkamada sıcak su kullanın ve portafilterleri (taşınabilir filtre kaşıkları), filtrelerle beraber gece boyunca suya daldırılmış durumda bırakın.

- Çalışmaya başlamadan önce buhar çubuğundan birkaç saniye için buhar püskürtülmesi önerilir.Bundan başka portafilterler takılıyken grup kafalarından arasından su akıtarak onları ısıtın.

GÜN İÇİNDE!

Her zaman mükemmel bir espressonun garantisi için gün boyunca yürütülmesi gereken bazı operasyonlar şunlardır:

- Tepedeki ısıtıcı üzerinde ters çevrili olarak konulup muhafaza edilen kuru, ısıtılmış( 40˚ C - 120˚ F civarı) fincanlar kullanın. Yeni kahve alınana kadar kahve alımları arasında portafilter (kaşıklar) içleri kullanılmış kahvelerle dolu iken (boşaltılmadan) makinede grup kafalarına (demleme ünitesine) takılı pozisyonda tutulmalıdır. Bu kaşıkların ve filtre potalarının sıcak tutulmasına yardımcı olacaktır. Bu yöntemde sadece kaşıklar-filtreler sıcak kalmayıp kahvenin aromaları da içlerine geçecek nüfuz edecektir.

- Kap ısıtıcı yüzeyi sıkça, buhar çubuğunu her kullanımda temizleyin. Bu kirlilik oluşmasını önleyip, mikropları elimine eder.

- Kullanılmış kahveleri boşalttığımız atık çekmecesinde ki merdaneyi kaplayan kauçuğun durumunu kontrol edin. Bu filtre potalarının köşelerinin zarar görmesini engelleyecek ve contaları su sızdırmayacak biçimde iyi sıkıştırmalarına etki edecektir.

GÜN SONUNDA!

Muhtemelen günün en kritik aralıklarından biridir. Zaten öğrendik ki iyi bir espressonun bir numaralı düşmanı acele temizliktir. Bu nedenle, son kahve servisinden sonra makineyi hazır hale getirmek ve ertesi sabaha kusursuz çalışır kılmak için birkaç ekstra dakika ayırmalısınız.

- Buhar çubuğunu sıcak suyla yıkayınız.

- Damlama/sıçrama tepsisini ve altlığını sıcak su dökerek yıkayınız.

- Grup kafalarını tıkalı filtrelerle geri çalkalayın.

- Contaları ve akma/ püskürtme kafalarını teflon fırçayla temizleyiniz.

- Portafilter(kaşık)ları ve filtre yuvalarını sıcak suya batırarak gece boyunca bekletin. Ertesi gün bir süngerle yıkanmalıdırlar.

- Elektrik modellerde ( gaz operasyonlu olmayan) ve 6 saatten uzun süren aralarda (çalışmama durumlarında) espresso makinesini servis sonu durumunda bırakmak en iyisidir.

Periyodik Kontroller

- Aylık

Her ay, filtre yuvalarına, contalara ve akıtma kafalarına özel özen harcayarak takılı olan çeşitli parçaları kontrol edin.

- Yıllık

Takılan ve sıkıştırılan, içinden su geçen mekanik parçaları makineye servis veren kalifiye teknik uzmanla kontak kurarak kontrol ettirin.

ESPRESSO MAKİNESİNDE OLASI SORUNLAR VE ÇÖZÜM İPUÇLARI

PROBLEM SEBEP ÇÖZÜM
Açık renkli krema Su sıcaklığı 88°C (190°F)’den düşük Pompa basıncı 9 atm (132 psi)’in üstünde Akıtma/püskürtme kafaları tıkalı Genişlemiş filtre delikleri Kazan basıncını artırın Pompa basıncını azaltın Kafayı kontrol edin ve boş/kapalı filtreyle temizleyin Kontrol edin ve değiştirin
Koyu renkli krema Su sıcaklığı 95°C (203°F)’nin üzerinde Pompa basıncı 9 atm (132 psi)’in aşağısında Akıtma kafaları tıkalı Tıkanmış filtre ve/veya portafilter(kaşıklar) Kazan basıncını düşürün Pompa basıncını artırın Kafayı kontrol edin ve boş/kapalı filtreyle temizleyin Filtreleri temizleyin veya değiştirin
Filtre Kaşığının (tutacak) kenarlarından kahve damlaması Filtre taşıyıcı kaşığın kahve akış ağzı bloke/ tıkanmış Eskimiş yıpranmış grup contası/parçası Filtre kaşığını temizleyin Conta veya parçayı yenile

PROBLEM SEBEP ÇÖZÜM
Fincanda kahve tortusu varoluşu Pompa basıncı 9 atm (128 psi)’nin üzerinde Genişlemiş filtre delikleri Kirli filtre kaşıkları Tıkanmış akıtma kafaları Pompa basıncını azaltın Filtreleri kontrol edin ve/veya değiştirin Filtre kaşıklarını temizleyin Akıtma kafalarını temizleyin veya değiştirin
Fincanlara kahve akışı Düzgün değil Filtre kaşıkları kirli Espresso makinesi tam terazide ( düz seviyede) değil Düzgün olmayan sıkıştırma ( sıkıştırılmış yüzey düz değil) Filtre kaşıklarını temizleyin Ayaklarından ayarlayarak makineyi tam düz seviyeye getirin Kahveyi tam düzgün yatay seviyede sıkıştırın

FİLTRE KAHVE

Filtre Kahve, bazen tek bir orjinden, ya da bir harman ile elde edilen, Filtre kahve makinelerinde, French Press yöntemi ile demlenen bir kahve demleme metodudur.

Dünyada kahve tüketiminde ilk sırada yer alır. Genelde sabahları kahvaltıda ya da başlangıç kahvesi olarak tüketilir. Kafein oranı espressodan daha yüksektir. Fakat taze ve kolay içimli bir kahvedir.

Genelde ambalajlanma biçimi 250 gr ya da 500 gr olarak öne çıkar. Kahve öğütülmüş olduğu için hava ile daha fazla temas eder ve bayatlama ihtimali daha yüksektir. Bu yüzden bu ambalajlar tercih edilir.

Ambalaj konusunda bir detay daha vardır ki bu genelde yanlış bir bilgidir. Vakumlu “tuğla” ambalajlar kahvenin daha taze kalmasını sağladığı sanılır fakat şu da bir gerçektir ki kahve kavrulduktan sonra gaz salgılamaya devam eder, öğütüldüğünde de bu gaz çıkışı devam eder. Vakumlu tuğla ambalajlar yapılmadan önce öğütülen kahve gazını iyice salsın diye 2-3 gün bekletilir ve böylece vakumlanır. Bu süre kahvenin tazeliğini ve aromasını kaybetmeye neden olur. Portioli bu yüzden filtre kahvede vakum ambalajı tavsiye etmez ve kullanmaz.

Filtre kahve hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar;

Öncelikle kullanılacak su hafif soğuk ya da en fazla oda ısısında olmalıdır. Suyun ideal sertlik derecesi 2,5-3,5 ºFr (Fransız sertlik derecesinde) civarıdır.

Kullanılacak filtre kahve dozu hazırlanacak filtre kahve miktarına bağlıdır.

1-1,5 lt’ye kadar %6-%7 (60 gr -70 gr)
1.5 lt-3 lt arası % 5,5-%6 ( 82,5 gr – 90 gr)
3 lt üzeri % 5 ( 150 gr )
oranlarında ki miktarlarda gram doz filtre kahve.

Örneğin:

1 lt filtre kahve almak istiyorsak makineye 1kg suyun %6 sı kadar (yani 1000g suyun %6’sı 60 gr civarı)kahveyi filtre kağıdına dökeriz. Makineye, kahve demlenirken filtrede kahvenin arasında kalacak sıcak suyuda düşünerek ilave 100-150 ml suyla 1.1 lt soğuk su dolumu gerçekleştiririz.

Kullanılan filtre kahve orijini veya harmanı sert ise doz düşürülebilir.

Filtre hunisine filtre kağıdı yerleştirirken yanlışlıkla iki adet iç içe geçmiş kağıt filtre yerleştirilmemelidir.

Kullanılacak doz filtre kahve döküldüğünde, kahvenin üst yüzeyi bir sıkıştırıcı veya bir bardağın tersi gibi benzer bir cisimle hafifçe bastırılarak düzleştirilmelidir. Bu demlenmenin etkinliğini, filtre kahvenin zaten hafif olan gövde yapısını olumlu etkileyecektir.

Kahvenin servisinin gerçekleştirileceği fincanlar önceden 45ºC-50ºC’ ye ısıtılmalı ya da en azından içinde sıcak su bekletilerek ısıtılmış olmalıdır. Büyük hacimli içeceklerde fincan ısısı daha da önem arz etmektedir.

Filtre kahveyle beraber süt verilecekse ısıtılmış olmalı ancak kaynatılmış olmamalıdır. Hatta bazı kişiler hafif soğuk süt tercih edebilirler buda iyi bir tat kombinasyonu sağlamaktadır.

Filtre kahve damlama işlemi tam bittiğinde makineden alınmalıdır. Filtre kahvenin ideal tazelik süresi 45 dak civarıdır. Ama 1saat 15 dakikaya kadar bekletilebilir. Vakumlu pot veya termoslarda bu dayanıklılık süresi biraz daha uzayabilir.

TEMEL KAHVE KAHVE MENÜSÜ

İyi bir Espressoyu, farklı sunum ve kombinasyonlarla birbirinden leziz kahvelere çevirebilirsiniz. Bunlardan bazıları;

Espresso: 7 ila 7,5 gr, doğru öğütülmüş Espresso kahvenin 25-30 saniye aralığında demlenerek 40 ml civarından porselen Espresso fincanı ile sunumu.

Double Espresso: Çift doz ( 13-14 gr) doğru öğütülmüş Espresso kahveden elde edilen Espresso. 80 ml /90 ml ölçüde servis edilebilir.

Americano: Bir porsion Espresso ve 120 ml sıcak su ile elde edebilirsiniz. Espressonun yumuşatılmış halidir, filtre kahveyi andırır.

Filtre Kahve: Filtre kahve makinesi için yada Frenc Press için öğütülmüş (Espresso’dan kalın), ilgili ekipmanlarda demlenerek yapılan, isteğe göre Mug fincanda (160-180 ml) servis edilen kahve.

Cappuccino: Bir porsiyon Espresso ve 130 ml krema haline getirilmiş sıcak ve köpüklü süt kombinasyonudur. Espresso ve sütün uyumunun en leziz örneğidir. Yaklaşık 65 ml sıcak süt, 65 ml krema köpük ihtiva eder. Tepede yaklaşık 1 parmak krema köpük vardır. İsteğe göre üzerine ince rendelenmiş çikolata veya kakao serpilebilir.

Latte: Bir porsiyon Espresso ve 150/160 ml krema haline getirilmiş sıcak ve köpüklü süt kombinasyonudur. Cam bardak ile servis edilir. Önden süt sonra Espresso eklenir. Cappuccino ya göre daha fazla süt içerir. İsteğe göre üzerine krem şanti sıkılabilir. Dilerseniz fincanın en tabanına ekleyeceğiniz 2/3 pump fındık, vanilya, karamel,ırısh şuruplarla çeşitlendirebilirsiniz.

Macchiato: İtalyanca “Leke” demektir ve bir porsiyon espressonun üzerine ekleyeceğiniz bir kaşık süt köpüğünü tarif eder.

Mocha: Latte bardağının tabanına ekleyeceğiniz 40 cl civarında siyah çikolata sosu, Espresso ve krema haline getirilmiş sıcak köpüklü süt, en tepeye krem şanti eklenerek yapılır.

White Chocolate Mocha: Mocha’nın beyaz çikolata sosu ile yapılan halidir.

Caramel Mocha: Mocha’nın caramel sos ile yapılan halidir.

 • Table Of Content
 • Zoom
 • Slide Show
 • Show All Pages